vratkostupel-logo

Čo by tvojmu letu nemalo chýbať?

Už je august? To sa kedy stalo? Veď len prednedávnom sa so mnou lúčila triedna so slovami: „Uži si pekné leto, Vratko. A nevyvádzaj!”. Tak si užívam. A vyvádzam len vtedy, keď vidím pohodené zálohované PET fľaše a plechovky na zemi namiesto toho, aby ich ľudia odniesli do zálohomatov. To by mi triedna určite odobrila.

Recept na dokonalé leto neexistuje. Ale niektoré záležitosti k nemu výrazne prispejú. Čo treba do konca augusta aspoň raz stihnúť?

Stanovačka

Stanovanie miluješ, nenávidíš alebo si ho ešte neskúsil. Ak patríš do prvej alebo poslednej skupiny, obvolaj kamošov, spakuj si spacák a hybaj niekam na lúku. Nezabudni si pribaliť aj hektolitre repelentu, keďže v lese sú komáre a iné nemilé potvorky, ktoré sa k tebe budú chcieť pritúliť. Moje rady na dokonalú stanovačku? Nezabudni, že to, o čom sa rozprávaš v stane počujú aj všetci naokolo. Ak budeš púšťať hudbu, mali by ste ju počuť iba vy, nie medvede vo vedľajšej hore. Špekačka padnutá do pahreby si zaslúži minútu ticha – ten popol nožom naozaj neoškrabeš. A všetky pozostatky pitného režimu si pekne zbaľ so sebou a šupni ich do zálohomatu. Pre teba je to jedna noc, pre srnky je to ich domov. Oni tiež neprídu do tvojej obývačky a nenahádžu ti tam svoj odpad.

Grilujem, griluješ, grilujeme

Leto vonia ako pokosená tráva a grilujúce sa mäso. Nič sa nechytá na chvíle, počas ktorých je tvoj jediný problém vybrať si, či chceš horčicu alebo kečup. Stôl plný dobrôt, limonády, hudba, slnko. K dokonalosti už nič nechýba. Preto je čas dať si zásteru, namarinovať fajnové mäsko a zeleninu, nájsť v pivnici loptu či frisbee a ísť na tvoju fav grilovaciu lokejšn. Zober zo sebou dedka, sestru, bratranca zo štvrtého kolena, poštára aj susedovho psa. Čím viac ľudí, tým väčší smäd. A tým viac zálohovaných fľašiek ulovíš! Tento víkend sa chystám na svoju tretiu grilovačku a určite nebude posledná. Prečítaj si tiež, ako pri grilovaní zarobiť nejaké korunky navyše.

Do vody!

Na pitný režim v lete netreba zabúdať. Niekedy však potrebujem doplniť tekutiny nielen do svojho tela, ale aj okolo neho. More, rieka, jazero, bazén alebo vírivka. Je jedno kde, kedy, ako a prečo. Bez intenzívneho čvachtania sa leto proste neráta. Zavolaj kamošov, poriadne sa nakrémujte opaľovacím krémom, nech zajtra neplačete a užívajte si vodu. Na svete je iba pár lepších vecí, ako lenivé popoludnie pri vode. Pri odchode sa obzri, či si náhodou na zemi nenechal nejakú plechovku alebo fľašu a odnes ju do zálohomatu.

Výlet a úlet

Počas zimy trčíme vnútri a čakáme, kedy sa na nás usmeje aspoň jeden slnečný lúč. Keď príde leto, sme zničení z horúčav a nechce sa nám nikam chodiť, lebo teplo. Už máme pred sebou len pár dní, tak ich nepremrhajme frflaním! Dobré počasíčko prináša nekonečné možnosti. Výlet do prírody, piknik, návšteva ZOO, koncerty, festivaly, letné kiná, street foody a trhy. Ozvi sa kamošovi, s ktorým si sa dlho nevidel. Choď objavovať krásy susedného mesta. Pomôž babke s okopávaním záhrady. Vymysli si nový recept na limonádu. Odštartuj hľadanie najlepšej zmrzliny v okolí. Nauč sa nový šport. Choď do parku čítať si knižku. A nezabudni sa vždy poobzerať, či sa niekde nepovaľuje fľaška či plechovka. Môžeš totiž oddychovať a pritom aj hustlovať a pomáhať prírode.

Letu zdar!