vratkostupel-logo

PET spôsobov, ako ušetriť pri jedle peniažky aj planétu 

Tanier bez mäsa nemusí byť naprd 

Chrumkavé rezne boli donedávna neodlúčiteľnou súčasťou nedeľňajších obedových hodov. S influencerským životom však prichádza nielen fame a vrecia plné fľašiek, ale aj zodpovednosť. A preto sa vzdelávam a som neskutočne múdry. Tak mäso trochu ignorujem. Prečo? Mäso nejedenie má fajnové benefity pre ľudské telo. Vypadol ti od prekvapenia párok z ruky? Vedci naozaj zistili, že si znížením množstva schalovaného mäsa znižuješ riziko vzniku niektorých druhov rakoviny, srdcových chorôb, mŕtvice, cukrovky, ochorenia obličiek, pečene a pľúc. Na tanier si nalož menej kuracích krídel a viac zeleniny, ktorá je bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály. Poobede si namiesto salámového chlebíku zvoľ oriešky a cereálny rožok s humusom. Tvoje črevá budú jasať viac, ako babky pri novom dieli ich obľúbenej telenovely.  

Namiesto každodennej konzumácie mäsa si ho daj maximálne 2-krát do týždňa. Aj takáto malá zmena spraví veľký rozdiel. Nešteluj sa a uvidíš, budeš sa cítiť dobre. A lepšie sa cíti aj Zem! Prispeješ totiž k zníženiu produkcie skleníkových plynov. Ako? Neveril by si, aké toxické sú prdy kravičiek. A teraz nemyslím vôňou, i keď parfém z nich asi nebudeš chcieť.  Keď sa kravy, ehm, uvoľnia, dochádza aj k uvoľňovaniu skleníkových plynov ako je metán, CO2 a oxid dusný. Tieto plyny prispievajú ku klimatickým zmenám a globálnemu otepľovaniu. Kravičkám síce nemôžeš zakázať, aby ich črevá nepracovali, ale ty si môžeš namiesto hovädzieho steaku zvoliť tekvicové rizoto. A ešte aj ušetríš. 

Ukladaj a nakladaj

To, že pestovanie vlastného ovocia a zeleniny je radosť pre dušu, peňaženku aj planétu sme už riešili v jednom z mojich predošlých PET spôsoboch. Takže pestujeme ostošesť. Ale čo ak sa ti zadarí a zavalí ťa úroda, ktorá by prevážila menšieho nosorožca? Niet väčšieho desu v očiach mojej tety z dediny, ako keď sa jej uprostred cuketového obdobia niekto spýta, či nechce cuketu. Nechce, má svoju pre tri generácie dopredu! Žiadna panika, mám riešenie – fermentovanie a zaváranie. Vytiahni zásteru Kiss the cook a pusti sa do záchrany. Nakladaná zelenina či ovocný kompót vedia vždy pohladiť po duši. A pohladia ťa extra jemnučko, keď vieš, že ich máš zo záhrady. Ušetríš bubáky a nemusíš si kupovať balené broskyne z Číny. Navyše fermentované paradajky a uhorky sú neskutočnou mňamkou pre tvoje črevá a majú až neslušné množstvo vitamínov a minerálov, ktoré práve v zime potrebuješ najviac. 

 

Nakúp len to, čo naozaj zješ 

Ísť do obchodu hladný je rovnako nebezpečné ako písať test z dejepisu nepripravený. Dáš do toho všetko, ale nakoniec je z toho len veľký chaos – máš tam veľa zbytočných vecí a výsledok je biedny. No pri nakupovaní aj pri teste z dejepisu si to všetko môžeš naplánovať a pripraviť sa nato. Spíš si, čo potrebuješ, koľko toho potrebuješ, čo budeš variť a na čo by si mohol mal chuť. Takto si vieš s prehľadom naplánovať raňajky, obed, večeru a vyhneš sa tak vyhodeným jedlám a zbytočným návštevám fastfoodových reštík. Navyše vždy budeš vedieť, čo do seba láduješ, a to je doslova výhoda na nezaplatenie. 

Zabaľ to. Ale rozmýšľaj, do čoho.

Občasná pizza alebo donáška nejakého chutného dezertu nie je na škodu. Ja som síce silný zástanca mamkinej kuchyne, tá predsa varí vždy najlepšie, ale občas si treba dopriať. Problém s donáškou je hlavne v balení. V reštike ti prinesú jedlo na tanieri s kovovým príborom. Pri donáške by ich takáto obsluha vyšla dosť draho. Namiesto toho ti príde jedlo zabalené v plastovom obale, s plastovým vrchnákom a plastovým príborom. Na to, aby si bol bio-eko-raw nemusíš zmeniť celý tvoj lifestyle, stačí si spraviť menší rešerš. Je tvoja obľúbená reštika plastic free? Balia svoje jedlo do ľahko rozložiteľného obalu? Kam dávajú jedlo, čo sa im zvýši? Zamestnávajú aj donášačov, ktorí chodia na bicykli alebo len autíčkarov? Keď si nabudúce budeš objednávať, skús zohľadniť nielen, či ti na burger dajú dvojitý syr, ale aj to, či ti ho donesú v plastovom obale, ktorý bude na Zemi strašiť ešte 400 rokov. 

 

Sleduj, či je značka udržateľná, a či má certifikáty 

Od značky potravín by nemal chcieť iba pekný obal a dobrú chuť. Zaujímať by ťa malo aj to, z čoho je obal vyrobený a ako tú mňamku vo vnútri získali. Čerpali zo znovu obnoviteľných zdrojov? Získali produkt etickým spôsobom? Odkiaľ suroviny dovážajú a aká ekologická je preprava či výroba? Ako sa správajú k dodávateľom, lokálnym farmárom a celkovo k prírode? Našťastie si tieto informácie nemusíš podrobne hľadať, stačí, ak budeš sledovať, či má produkt vhodné certifikáty.  

Medzi najrelevantnejšie v Európe patrí: 

Ekologická certifikácia (EÚ Organic Label): Zabezpečuje, že sú potravinárske produkty vyrábané podľa princípov ekologického poľnohospodárstva, ktoré zakazujú používanie syntetických pesticídov, GMO a určitých chemických hnojív. Ak nabudúce uvidíš toto označenie, už budeš vedieť že produkt spĺňa ekologické normy Európskej únie. 

 

 

Certifikácia Fairtrade: Zaručuje, že potravinové produkty pochádzajú od farmárov a pracovníkov, ktorí dostávajú spravodlivú mzdu a pracujú za férových podmienok. Zabezpečuje splnenie sociálnych a environmentálnych noriem a podporuje trvalo udržateľné poľnohospodárstvo a rozvoj komunity. Happy workers, happy customers. 

 

 

Certifikácia MSC: Tento certifikát je relevantný pre značky, ktoré ponúkajú produkty z oplutvených šupináčov. Zabezpečuje, aby ryby a morské plody pochádzali z udržateľného rybolovu, čím sa minimalizuje vplyv na morské ekosystémy a presadzujú sa zodpovedné rybárske postupy.