vratkostupel-logo

PET spôsobov, ako pri cestovaní ušetriť peniažky aj planétu

Starostlivosť o životné prostredie nemá dovolenku. Ale ty áno. Preto ti poradím, ako si užiť cestovanie aj leháro na pláži a robiť pri tom správne rozhodnutia. 

Menej je viac 

Dovolenkové vylihovanie a objavovanie azda tromfne už len to chutné all inclusive jedlo. Hotelové bufety sú naladené na chuťové poháriky aj toho najvyberavejšieho labužníka. Z každého treba ochutnať a pre istotu si naberieš viac – veď čo keby sa minulo. Ale ty vieš, čo sa zase stane. Oči boli väčšie ako žalúdok. Ani si sa neprejedol do polovice naloženého taniera, ale už ti naviera žilka na hlave
a gombík od nohavíc za chvíľu vystrelí blízko sediacemu dovolenkárovi oko. Pestovanie, polievanie, zber úrody, varenie, to všetko poputuje do koša. Končí tam až jedna tretina všetkých potravín! Preto si aj na dovolenke nalož len toľko, koľko naozaj zvládneš.
S tanierom sa radšej otoč viackrát. Pohyb je zdravý a od tých palaciniek ťa naozaj žiadna bufetová polícia odháňať nebude. Nakladaj si rozumne. Papaj s chuťou a bez odpadu. 

Lokálny sympoš 

Ak chceš mať extra dobrý pocit aj z ubytovania, pohľadaj lokálne penzióny a hotely a veselo odignoruj veľké hotelové siete, ktorých majiteľ už naozaj nepotrebuje piatu limuzínu. Tieto ubytká si ťa budú ceniť viac, ako ja svoje zálohovateľné fľašky. Pre nich nie si len číslo na zozname, ale vážený hosť, ktorý sa prišiel pokochať krásou ich krajiny. Možno ťa pátranie po takomto mieste bude stáť viac námahy, ale pravdepodobne ťa prekvapí nielen cenou, ale aj príjemnou rodinnou atmosférou, o ktorej môžu megahotely len snívať. 

A keď už si v tom zahraničí, skús prehodiť zopár slov aj s domorodcami. Veľakrát ti ponúknu zaujímavé cestovateľské rady, domáce jedlo, životné príbehy a možno aj priateľstvo. Podporovaním lokálnych ľudí pomôžeš ekonomike a vytvoríš si zážitky, ktoré na hotelovom fakultatívnom výlete nenájdeš. 

Šetri, aj keď nemusíš 

“Nechaj zapnutú klímu, nech sa vychladí.” Túto vetu veľmi rád zapotí ocino, keď odchádzame na celodenný výlet a vytúruje klímu naplno. Ale už sme mu takéto móresy zatrhli. To isté platí aj s zbytočne pustenou vodou alebo rozsvietenými lampami, keď odchádzame na večernú špacírku po promenáde. To, že ti o pár mesiacov nepríde vyúčtovanie neznamená, že sa máš chovať ako neekologický chrapúň. Voda je stále vzácna aj v Grécku a elektrina je drahá aj v Chorvátsku. Ak všetci ušetria energie, znížia sa ubytovaniu náklady a nebudú musieť v ďalšej sezóne dvíhať ceny. Správaj sa preto tak, ako by si sa správal doma. Len si pritom nemusíš upratovať. Ak teda mamka nezavelí, že aj to treba. Lebo keď tvoje oblečenie súvisle prekrýva podlahu, ani najšikovnejšie upratovačky nemajú šancu. 

 

Vlaková doprava letí 

Cestovanie vlakom je čistá romantika. A to nielen kvôli výhľadom! Keď na výlet vyrazíš vlakom, vyznáš tým lásku aj prírode. Emisie skleníkových plynov na osobu za kilometer jazdy sú o 66 až 80 % nižšie ako pri cestovaní autom alebo lietadlom. 

Na rozdiel od áut pri cestovaní vlaku nemusíš báť, že zle odbočíš a stratíš sa. Ďalším bonusom je batožina, ktorú máš stále pod dohľadom a určite sa nerozhodne prestúpiť na iný vlak a odcestovať na druhý koniec Európy. O leteckých spoločnostiach a ich triku
s miznúcou batožinou už asi vieš svoje. Navyše ti vo vlaku nikto nezakáže, aby si si zabalil aj svoje jedlo a pitie. Môžeš si doniesť obed, olovrant a aj dve večere a nemusíš si kupovať vyschnutú bagetu za 8 €‎ ako na letisku. Cestovaním vlakom jednoducho ušetríš veľa komplikácií a spravíš pekné gesto pre prírodu.
 

Horúci tip pre cestovateľov sú vlakové permanentky. Viaceré krajiny ako Česká republika alebo Nemecko ponúkajú letné
akcie, pri ktorých si jednorazovo kúpiš špeciálny lístok a na vlakoch môžeš neobmedzene jazdiť niekoľko dní alebo dokonca aj mesiac.
 

Malé miestne poklady 

Dovolenka sa blíži ku koncu. Čo to znamená? Je čas panicky zhŕňať suveníry! Stres prebral štafetu a ty nakupuješ, čo uvidíš. Otváraky na pivo, magnetky, plastové hračky a ďalšie blbosti, na ktoré na tvárach blízkych vyčarujú neistý úsmev. Ale tie magnetky nestoja iba euro. Precestovali celý svet z Číny, kde boli pravdepodobne vyrobené v neľudských podmienkach. Nezaslúži si tvoja dovolenka lepší suvenír? Dá sa to robiť aj lepšie. 

  1. Spíš si zoznam ľudí, ktorých by si chcel potešiť. Nemusíš kupovať suveníry celej dedine. 
  2. Nákupy darčekov si nenechávaj na poslednú chvíľu a nekupuj blbosti len preto, aby si niečo doniesol. 
  3. Vyberaj si veci, ktoré vyrobili ľudia z danej oblasti. Podporíš ich podnikanie a tvoj suvenír nebude zašpinený neetickými praktikami masových tovární. 
  4. Darčeky nemusia byť luxusné. Nikdy neurobíš chybu s tými, ktoré sa dajú zjesť alebo vypiť. Skvelé sú sladkosti, lokálne špeciality, korenie, sypané čaje a podobne. Na ne sa veru niekde v poličke prášiť nebude.  

Nezabúdaj, že aj na dovolenke rozhoduješ, koho svojimi peniazmi podporíš. Bude to babička, ktorá už ako tretia generácia vyrába kožené sandále alebo si domov odnesieš gýčové tričko, ktoré je vyrobené v Bangladéši?