vratkostupel-logo

5 farieb triedeného zberu: Ako správne triediť

Už aj malé decko vie, že PET fľašky a plechovky s označením “Z” v recyklačných šípkach patria do zálohomatu. Pre teba je to extra kešovica a navyše šetríš prírodu. Ale čo urobiť so zvyšným odpadkami? Čo kam patrí a ktoré veci naopak recykláciu komplikujú? Niekedy to môže byť mätúcejšie ako 126. diel telenovely. Ja už to mám všetko naštudované a nebojím sa ti o tom povedať. Okrem fľašiek totiž zbieram aj dobrú karmu.

S modrou ma baví svet

Pizza je vždy dobrý nápad a aj zlá pizza je lepšia, ako žiadna. Dokonca vyzerá ako fajn ekojedlo, keď ti ho až k dverám donesie cyklokuriér a krabica je z papiera. Podstatné ale je, čo sa s tou krabicou stane potom. Ak je celá zamastená, v recyklovaní už kariéru nespraví. Navyše môže zašpiniť obsah kontajnera. Mamma mia! Preto nepatrí do modrého kontajnera, ale do komunálu.

Do modrého kontajnera patria dedove noviny, mamkine fashion časopisy, letáky z poštovej schránky, kartónové či papierové krabice, pohľadnice, narodeninové obálky a podobne. Nikto si však nechce kupovať recyklované zošity z vysmrkaných vreckoviek alebo plienok. Všetko, čo je mokré, zamastené alebo príliš fuj stráca nárok na ďalšiu šancu, ktorú prináša recyklácia. Také záležitosti treba hodiť do normálneho koša. Tam patria aj rolky z toaletného papiera a papierové obaly z vajíčok.

Pripraviť sa, pozor, plast!

Pred mojimi rýchlymi rukami neujde žiadna odhodená plastová fľaška či plechovka. To však neznamená, že žlté kontajnery budú prázdne!

Pravidelne ich kŕmim PET fľašami od mlieka, sirupu, octu či oleja a tetrapakmi. Ak z kečupovej fľašky už naozaj nič nevytrasiem, šupnem ju tam spolu s plastovými fľaškami od majonézy a téglikmi od jogurtov či nátierok. Recyklačná mašina si pochutí aj na plastových vrecúškach, taškách, fóliách a obaloch od kozmetiky. Dokonca zvládne aj polystyrénové obaly z donášky jedla. Nesmú však byť zamastené. V kontajneroch by sa nemal ocitnúť stavebný polystyrén, molitan, plexisklo, guma alebo obaly zašpinené nebezpečnými látkami.

Zelenšia už nebude

Ak máš obe ruky ľavé ako ja,  sklenené veci sa aj pri pohľade na teba trasú. Už sa mi veru párkrát podarilo premeniť sklenené vázy či poháre na črepiny. Mama nie je veľkým fanúšikom tohto kúzelníckeho triku, ale aspoň viem, že keď ich hodím do zeleného kontajnera, črepiny sa znovu môžu zmeniť na nejakú užitočnosť.

Do zelených kontajnerov dávam všetky sklené poháre a fľaše a je jedno, v akej fáze poškodenia sú. Občas zachránim nejakú túlavú fľašku povaľujúcu sa na ulici a recykláciou jej dám nový život. Do tohto kontajnera patria aj úlomky z tabuľového skla, vázy, obaly od kozmetiky, kávy a pochutín. Nemalo by sa sem hádzať špinavé sklo, zrkadlá, drôtené sklo, porcelán, keramika a elektroodpad.

Džúsiky navždy!

Deň bez džúsu by ma riadne vyšťavil. Občas robíme domáci, občas ho kúpime. Robíme to, lebo je to pohodlnejšie, ale tiež pretože doma nemáme ananásovú plantáž. Aa ananásový džús mám najradšej! Moje dávne neekologické ja nápojové kartóny, teda tetrapaky, hádzalo do normálneho koša. Dnes už viem, že patria do žltého kontajnera. Alebo ešte lepšie do oranžového, ak taký nájdem. Niektoré samosprávy totiž majú na tetrapaky samostatné nádoby. Dajú sa sem hodiť aj mliečne kartóny, ale musia byť prázdne.

Nebuď konzerva

K nedeľnému rezníku si rád dám aj broskyňový kompót. Len kam s tou konzervou, čo po ňom zostane? Predsa do červených kontajnerov! Do nich by mali poputovať všetky konzervy, alobaly, viečka od jogurtov a uzávery od kompótov alebo piva. Dočasný domov tu nájdu aj všetky hliníkové nádoby, tuby a fólie. Nepatria sem kovové obaly kombinované s inými látkami, obaly znečistené chemikáliami a železný šrot – ten patrí na zberný dvor. Ak si do ulíc vyrazil s lupou a sherlockovskou čapicou a napriek tomu si červený kontajner nenašiel, možno ho vaša samospráva nemá. V tom prípade môžeš kovové veci zasmečovať do žltého kontajnera.

Keď si už taký frajeris, že triediš, rob to správne. Tých pár sekúnd, ktoré odpadkom venuješ predtým, ako s nimi navždy rozlúčiš za to naozaj stoja. Nezabúdaj tiež na to, že každé mesto tancuje vo vlastnom rytme, a preto majú jednotlivé samosprávy rôzne zberné nádoby a označenia. Sleduj nápisy a nálepky na košoch a hneď budeš múdrejší. A to nie je nikdy na škodu.

Ak ťa zaujíma ekoživot, checkni aj môj predošlý článok o nemilých tajomstvách rýchlej módy.

Prajem ti pekný zálohovací deň!