vratkostupel-logo

PET spôsobov, ako pri ekologickom upratovaní ušetriť peniažky aj planétu

Aj tento mesiac ti prinášam PET spôsobov, ako potešiť svoju peňaženku aj matku Zem. Tentokrát ti pomôžem s tým, aby si mal doma všetko tip-top. A nemusíš pri tom ani vybrakovať účet. Poďme na to! 

Nie je chémia ako chémia 

Upratovanie je morda. To všetci vieme. Ale môže zaťažiť nielen voľnočasové plány vylihovania, ale aj budget, zdravie a celú prírodu. Porozmýšľaj chvíľu predtým, ako si natiahneš gumené rukavice, pripravíš vedro s vodou a pripravíš všetky špongie, handry a dobrý playlist. Čo ideš striekať na to umývadlo a vaňu? 

Takže po prvé. Všetky tie sprejíky a fľašky idú dosť do peňazí. Po druhé: idú do vody. Po tretie: Idú do nosa. Niekedy ani poriadne vyvetranie priestoru nestačí nato, aby si sa zbavil tej arómy nemocnice. To by sa ale dalo zvládnuť. Ale keď idú do nosa, idú aj do tvojho tela. Niektoré prostriedky majú agresívne zloženie, ktoré môže spôsobiť podráždenie pokožky a očí, alergie či astmu. Nehovoriac o ňufákoch chlpáčov, ktorých máš doma. Riešenie? Ušetri si cestu do drogérie a uprac s tým, čo máš doma. 

Proti plesniam a vodnému kameňu skvelo funguje klasický ocot. Nanesieš ho na handru a nechaj ju pôsobiť. Potom opláchni a ta-dá! Pleseň je preč. Pomôže ti aj pri čistení záchodovej misy či vane. Je to naozaj všestranný pomocník, ktorý neškodí ani tebe, ani prírode. Ak sa bojíš zápachu, nestresuj. Za chvíľu vyvetráš. Ocot môžeš zmiešať so sódou bikarbónou. Táto zmes vyčistí prakticky čokoľvek. Bonus je, že sa budeš cítiť ako na chémii pri hodine pokusov. Je to šumibomba!  

Kyselina citrónová je šetrná voči tvojim paprčiam, ale účinná na boj proti vodnému kameňu. Navracia lesk ako blesk a v kombinácii so sódou bikarbónou dokáže vyčistiť upchaté odtoky. Po zriedení vodou sa dá použiť na umytie všetkých povrchov. Vyčistíš ňou aj umývačku riadu, pračku a mikrovlnku. Nemáš kyselinu? Postačí ti aj citrón. Vlož polovicu do misky s vodou a pusti mikrovlnku na dve minútky. Citrón roztopí zalepenú špinu, ktorú už len jednoducho zotrieš. Easy peasy, lemon squeezy.  

Sóda bikarbóna je superhrdina každej domácnosti. Využiješ ju pri upratovaní sprchy, vane, práčky, umývačky, rýchlo varnej kanvice či drezu. Je výborná aj pri odstraňovaní pachov z koberca, čalúneného nábytku, zvieracieho pelechu a detských hračiek. Sóda bikarbóna má špeci miesto v srdci každej osoby domácej. A tiež v chladničke. Ak do nej dáš misku so sódou, absorbuje všetky pachy. 

Nerobme z prírody handru 

Neviem, či je každý taký šikovný, ako ja, ale mne sa v kuchyni každú chvíľu niečo rozleje. S hanbou priznávam, že som donedávna bol veľkým fanúšikom kuchynských utierok. A ešte väčší tých vlhčených, ktoré majú aj vôňu jabĺk alebo mora! Ale už som starší a výrazne múdrejší a viem, či jednoduchšie riešenie nie je vždy to najlepšie. Preto u nás už také veci nenájdeš. Upgradol som utieranie vecí do rukáva na lepšiu úroveň. Stále ich utieram do rukáva, ale starých rozstrihaných mikín a tričiek! Používame totiž ekohandry. To sú staré tričká, uteráky a single ponožky, ktorých osud spečatila nenažraná práčka. To všetko sa dá použiť namiesto jednorazových utierok, ktoré by kvasili na skládke. Stačí mať jednu nádobu s čistými a druhú so špinavými handrami.  

Môj oco je inak veľmi pokrokový človek. Predbehol trendy a žije ekologicky už roky, aj keď ani nemá Instagram a nikoho neinfluencuje. Handry do garáže si vždy vyrábal zo starého oblečenia. Dal im ďalšiu šancu a tričká makajú pri umývaní a čistení garážových pomôcok. Cením ja, cení príroda. A oco cení, že nemusí nič kupovať. 

Avi zváž si, čo kúpiš 

Čerstvo vypratá bielizeň s vôňou čistoty. Ako z reklamy. Ale aj tak sa nakrémuješ, dáš si antiperspirant a ešte aj nejakú voňavku – a vôňa tvojho trička zrazu nie je až taká dôležitá. Aviváže zažili veľký boom v 50. rokoch minulého storočia, kedy pracie prášky boli skôr funkčné ako voňavé. Keď však dnes perieš na správnu teplotu a s kvalitným práškom, tvoja bielizeň bude voňať aj tak.

Aviváže môžu spôsobovať alergie, ekzémy, rýchlejšie opotrebovanie pračky a znižujú savosť bielizne. Dokonca môžu znečisťovať vodu a ohrozovať vodné ekosystémy. Ryby nepotrebujú byť ani mäkké, ani voňavé! Ak stále túžiš po mäkučkej bielizni, pomôže ti už ospevovaný ocot. A nie, nemusíš sa báť. Naozaj nebudeš voňať ako kyslé uhorky. Ocot pomáha udržiavať farbu oblečenia, zjemňuje oblečenie, chráni práčku, odstraňuje škvrny a zápach. Na jedno pranie ti stačí jeden až dva šamperlíky a môžeš k tomu pridať aj zopár kvapiek prírodných vonných olejov, ktorých je na trhu už habadej.  

Ozaj, ocot ťa zachráni, aj keď ti nové oblečenie púšťa farbu. Namoč ho do octového kúpeľa, nechaj ho trochu pochillovať a prepláchni. Farba by mala byť stálejšia. 

Olejčekuj 

Vôňa domova? To je pre mňa čerstvo upečená pizza alebo buchty. Ale nie vždy je čas na vypekanie. Tak ako na to, aby to doma pekne vyňalo aj mimo času obeda? 

Obyčajné osviežovače sú nič moc pre planétu a pre teba môžu byť toxické. Vyskúšaj radšej prírodnejšie možnosti. Napríklad difuzér a éterické vonné olejčeky. Vôní je tak veľa, že som si ani vybrať nevedel. Brutálnou rýchlosťou ti prevoňajú byt či dom. Hneď si na Havaji alebo v pomarančovom háji na španielskom pobreží. Potrebuješ iba difuzér, ktorý však kúpiš raz a vydrží ti na dlhšiu dobu ako jednorazový osviežovač. A nevznikajú z neho každých pár týždňov prázdne obaly. 

A čo kúpeľňa? Už viackrát som videl zavesené eukalyptové vetvičky v kúpeľni. Donedávna som to neriešil, kým mamka nenainštalovala takéto vetvičky aj k nám. Keď sa sprchuješ, vôňa sa zintenzívni. Ak si ulietavaš na arómach mentolového charakteru, tak vrelo odporúčam – je to ako mať domáci wellness.  

Šetrič vody 

Pri upratovaní padnú za obeť litre a litre vody. Ak to mal byť tvoj argument, aby si znížil frekvenciu gruntovačky, asi ti to doma neprejde. Každopádne ale zalobuj za to, aby ste si doma dali inštalovať perlátory. Znie to ako nejaký transformer, ktorý kradne perly, že? Ale je to malá súčiastka s veľkým dopadom, ktorú kúpiš za pár drobákov zo zálohovania. Namontuje sa na vodovodnú batériu a zmiešava vodu so vzduchom, čím sa znižuje prietok vody. Perlátor dokáže pri používaní umývadla alebo drezu ušetriť až 85 % vody! Rozdiel naozaj nespoznáš. Iba pri vyúčtovaní vody sa budeš usmievať.