vratkostupel-logo

Roboty zbierajú plasty, hlučné prostredie ťa ohrozuje a globálne otepľovanie naďalej ničí

Čo sa udialo v eko svete? Prinášam ti najviac fresh a trash správy tohto mesiaca.

FRESH 👍

1. Stop vlhčeným obrúskom 

Každý si občas musí posedieť na porcelánovom tróne. Ale nie každý vie, že aj táto činnosť sprevádzaná skrolovaním môže byť ekologickejšia. A pritom je to také jednoduché. Stačí niečo NErobiť. 

Konkrétne v tomto prípade: Nehádzať do záchoda vlhčené obrúsky. Veľká väčšina z nich totiž obsahuje plast, ktorý sa v potrubiach nerozloží. Obrúsky sa hromadia a upchávajú kanalizácie. Sú dôvodom asi 90 % upchaných potrubí a to je ekologický aj ekonomický problém, s ktorým bojujú mnohé krajiny po celom svete. 

Vo Veľkej Británii chcú dokonca vlhčené obrúsky s obsahom plastu od budúceho roka zakázať a niektoré obchody ako Tesco alebo Boots už teraz takéto obrúsky vyradili zo svojho sortimentu. Ani naše slovenské vodárske spoločnosti sa obrúskom netešia. Tak na to myslime aj my a nezahadzujme lepšiu budúcnosť do záchoda. 

Pre viac info, klikaj na tento článok. 

2. Elektro-recyklo revolúcia 

Benzínoví a dieseloví entuziasti sa donedávna mohli byť do hrudi s argumentom: “Rozklad či likvidácia elektrobatérie má horší vplyv na životné prostredie, ako to, že jazdím na mojej 30-ročnej kraksni!” Študenti z University of Toronto však dali makovice dokopy a prišli na metódu, ako recyklovať elektrobatérie šetrnejšie. S novým procesom vedia z batérií získať lítium, nikel, kobalt a mangán a má iba o 10 % menšiu efektivitu ako prvotné materiály. Moje vysvedčenie vám potvrdí, že nie som chemik ani telom a už vôbec nie dušou, takže to viem vysvetliť len tak okrajovo. Nová technika používa strategické zahriatie, veľký tlak a oxid uhličitý. Vďaka tomu je pri procese potrebných menej chemikálií a vzniká pri ňom výrazne menej sekundárneho odpadu. Chápete, že? Každopádne poprosím jedno veľké zelené hurá. 

Prečítaj si o tomto fenomenálnom úspechu na tejto stránke. 

3. Podmorský upratovač 

Odhaduje sa, že do našich oceánov pribudne 8 miliónov ton plastov ročne, pričom veľká časť sa odplaví z miest riekami a šup do mora. Richard Hardiman preto vymyslel pomocníka pre životné prostredie s menom WasteShark. Ide o robota, ktorý zbiera plast z vodnej hladiny a ide mu to naozaj skvelo – za deň dokáže vyzbierať až 21 000 plastových fliaš. Len si predstav, koľko by si zarobil, keby si tie fľašky zobral do zálohomatu! Ak si tohto šikovného ekožraloka obľúbi viacero krajín, vedeli by sme šikovne minimalizovať splavenie plastu do oceánov. 

Checkuj robotický WasteShark. 

 

TRASH 👎

1. Mikroplast, makroproblem

Čo je veľa, to je moc. Mikroplasty sa našli aj v morských riasach Melosira Arctica, ktoré rastú pod arktickými ľadovcami. Tieto riasy majú približne 31 000 čiastočiek mikroplastov, čo je desaťkrát viac ako v okolitej vode. Aj na tomto konci sveta sa objavuje taká smutný trend. Počet ľadových  medveďov, veľrýb a tuleňov v týchto končinách ubúda a environmentálnych problémoch pribúda.  

Že ťa netrápi osud nejakých rias, pokiaľ v nich nemáš zarolované suši? Lenže riasy plné mikroplastov ovplyvnia celý ekosystém. Do potravinovej siete sa mikroplasty môžu dostať vďaka zooplanktónu, ktorý si sa riasami nadžgáva. Na planktóne si pochutí polárna treska a na nej zas tuleň či polárny medveď. A mikroplasty sú zrazu všade. Dokonca sa našli aj na dne Mariánskej priekopy a nikto nevie, aký dopad na svet budú mať. Veľmi pravdepodobne to nebude na oslavu.
O mikroplastovom šialenstve sa dočítaš viac tu. 

2. Pokoj a ticho 

Každé ráno smerom do školy si namiesto pohodovej pesničky vypočujem trúbenie a hučiace motory, veď to poznáš. To, že mi to dvihne tlak však nie je iba fráza. Výskumníci z University of Leicester sledovali, aký má dopad hluk z cestnej dopravy na výskyt vysokého krvného tlaku. Sledovali 240 000 ľudí, ktorí na začiatku výskumu s tlakom nemali žiadne problémy. Zistili, že u ľudí žijúcich v blízkosti hluku z cestnej premávky je pravdepodobnejší výskyt vysokého krvného tlaku. Najvyššie riziko mali ľudia, ktorí boli zároveň vystavení aj znečistenému ovzdušiu. Takže ti vlastne ranná zápcha môže skomplikovať život hneď niekoľkokrát! Mysli na to a čo najčastejšie vybehni do prírody a započúvaj sa do ticha. Je stále vzácnejšie. 

O hazarde s krvným tlakom si prečítaš tu. 

3. Ekopeklo 

Globálne otepľovanie sa nedeje iba na súši. Trpí ňou aj more. A my budeme s ním. Nedávna štúdia naznačuje, že si na smutný zoznam dopadov klimatických zmien môžeme zapísať ďalší riadok. Jeden z veľkých antarktických morských prúdov, ktorý si tisícročie išiel svoje a prispieval ako najlepší podmorský kuriér k pohybe teplej vody, kyslíka a živín po celom svete, sa pravdepodobne v najbližších desiatkach rokov navždy zmení. A to je zlá správa nielen pre rybárov a milovníkov filé. Prečo sa to deje? Keď sa Antarktída topí – a že sa topia miliardy tony ľadu – do oceánov prúdi stále viac sladkej vody. Ovplyvní to veľa komplikovaných vecí, ako je cirkulácia živín a tvorbu hlbokozmrazenej vody. A z toho mám fakt zimomriavky. 

Zisti viac o morských prúdoch na Antarktíde. 

Nemáme žiadnu planétu B, a preto sa o Zem musíme poriadne starať. Nech máme stále viac tých fresh správ. Pomôcť tomu môžeš aj ty. Napríklad takou návštevou zálohomatu.