vratkostupel-logo

PET spôsobov, ako pri nakupovaní ušetriť peniažky aj planétu

Nakupovanie. Niekto ho miluje, niekomu sa pri predstave návštevy obchodu ježia chlpy. Ale vyhnúť sa mu nedá. Rozmýšľal si niekedy nad tým, ako sa na naše nakupovanie pozerá príroda? Aj pri ňom totiž môžeš rozmýšľať ekologicky. Prezradím ti päť tipov, ako to urobiť jednoducho a bezbolestne. Tak checkuj, skúšaj a ekonakupuj.

 

Buď boss, tašku nos

Keď ideme s mamkou do obchodu, mám dve úlohy. Prvá je vybrať, čím si tento týždeň spestríme pitný režim. Je to zodpovedná, ale vďačná záležitosť, lebo ňou podporím svoj zálohovací biznis. Druhá úloha začína ešte doma: som tašková polícia! Bystrým zrakom dohliadam na to, aby s nami do obchodu vyrazila aj nákupná taška. V kuchyni totiž máme tašku plnú tašiek. A netvár sa, že vy takú doma nemáte. Pri odchode do potravín si jednoducho sprav check – mobil, peňaženka, kľúče, nákupná taška.

Skvelé na tomto hrdinskom čine je, že taška nemusí byť práve kúpená zo zero waste obchodu. Najšetrnejšie k prírode je to, čo už máš. Môže to byť jedna z 15 látkových tašiek, ktoré sa u vás doma tajomne objavili a už nikdy nevypátraš, kto ich doniesol. Môže byť spravená z trička, ktoré už nenosíš. Môže byť sieťkovaná po babičke. Len si do nich nedávaj čerešne, lebo domov prídeš naľahko. Môže byť aj stará igelitová. To už je vlastne umelecký retro artefakt! Ak si až v obchode uvedomíš, že taška je, podobne ako Kevin, sama doma, schmatni v obchode najbližšiu prázdnu kartónovú krabicu. Tou potom môžeš potešiť svoju mňaukajúcu spolubývajúcu alebo ju zrecykluj.

 

Udržateľné značky udržujú planétu happy

Tričko za 5 €? Davaj sem. A najlepšie v 4 farbách, nech netrochárime. Lenže potom ho dvakrát vyperieš, stratí farbu, vyťahá sa a skončí hodené na spodku skrine v kope podobne výhodných módnych úlovkov. Takže koľko si skutočne ušetril? A koľko to stálo prírodu? Litre a litre vody a množstvo toxínov plávajúcich v riekach. A koľko bolo preliatych sĺz kvôli hrozným pracovným podmienkam ľudí, ktoré to tričko ušili? To sa ani nedá zrátať. Vedel si, že niektorí zamestnanci tovární, kde sa vyrába fast fashion oblečenie dostávajú iba 1 euro na deň? Nepodporuj tých, ktorí si to nezaslúžia. Problém je, že niekedy je ťažké odhaliť, ktoré značky to sú.

Veľa z nich ťa chce okabátiť svojím green washingom. Nie, to nie je to, keď si s bielym oblečením vyperieš zelenú ponožku. Ide o komunikáciu, ktorá má vyvolať dojem, že robia niečo pre životné prostredie. V skutočnosti sú ich výroky polopravdy alebo vyslovené zavádzanie a klamstvá. Ako sa nenachytať? Všímaj si transparentnosť značiek, čiže odkiaľ berú materiály, akým spôsobom ich získavajú a či pri tomto procese šetria životným prostredím. Minule som si objednal tričko, ktoré bolo zabalené v 3 vrstvách plastových vreciek a celá krabica bola vyplnená bublinkovou fóliou. Ale načo? To tričko sa nerozbije. Keď nakupuješ online, všímaj si, ako obchody balia svoje zásielky a nakupuj iba od tých, ktorí to robia čo najviac ekologicky. Tiež skús zminimalizovať nákupy oblečenia a keď ti to dovolí tvoj rozpočet, podpor niektorú z udržateľných módnych značiek.

 

Tak poď, načapuj si!

Viem si predstaviť aj príjemnejšie strávený čas ako prechádzkou v drogérii. Ale keďže nechcem svojich spolužiakov týrať pestovaným puchom, občas potrebujem nový sprchový gél. Ale toľko plastu po kozmetike zostáva… A ani sa nedá zálohovať! To nefílujem.

Našťastie je tu čapovaná kozmetika. Do obchodu, ktorý ju predáva si môžeš priniesť vlastnú nádobu a načapovať si, čo len chceš – šampón, sprchový gél, mydlo na ruky, saponát na riad, prací prostriedok či aviváž. Znižuješ tým spotrebu plastu a znižuješ uhlíkovú stopu prípravkov. Predajne s čapovanou drogériou nájdeš po celom Slovensku a stále sa otvárajú nové.

Eko možnosti pri kozmetike:

  • Zvoľ si zubnú pastu v tabletkovej či práškovej forme – tie sú väčšinou v skle.
  • Pri voľbe krémov siahni po výrobkoch v skle.
  • Vyberaj si znovu naplniteľné produkty.

 

Sekáč? Máš trikrát áno, postupuješ.

Ak je nakupovanie jednou z tvojich životných radostí, nemusíš sa ho vzdávať. Veľa vecí dnes kúpiš za zlomok ceny z druhej ruky. A vo výbornom stave! Teší sa peňaženka, teší sa aj Zem: keď nekúpiš novú vec, netreba ju vyrobiť. A tú „starú“ netreba spáliť, ani nemusí byť pohodená na skládke. Lepšie nemôže byť!

Oblečenie, knihy, hračky, kuchynské potreby, šperky, nábytok aj elektronika. Tieto a mnohé ďalšie veci, ktoré čakajú na svoj nový život najľahšie nájdeš online. Môžeš však obehať aj klasické secondhandy, bazáry, susedské výmeny alebo swapy. Viaceré online komunity dokonca veci darujú iba za odvoz!

Máš pocit, že sa ti už nič do skrine nezmestí? Ponúkni svetu to, o čo už nemáš záujem. Niekomu môžu veci, ktoré tebe iba zavadzajú naozaj zlepšiť deň.

 

Nákupy bez obalu? Bez obáv!

Koľko máš doma sklenených pohárov z uhoriek a džemíkov? Iba strašia v kuchynskej skrinke, nudia sa a trpezlivo čakajú na svoju chvíľu slávy? Teraz prišla. Teda ak ich zoberieš so sebou do bezobalového obchodu!

Môžeš si tu vybrať zo širokého sortimentu múk, cestovín, orechov, cereálií, korenín, sladkostí či slaností – nebudeš vedieť, čo naberať skôr. Že nevieš, ako to celé funguje? Doma si vytrieď zopár čistých sklenených nádob, prípadne látkových vrecúšok. V obchode ich dáš navážiť, takže platíš iba čisto za obsah nádoby, nie za jej hmotnosť. Teraz sa ležérne poprechádzaj po obchode a do nádob si naber, čo len chceš. Odnes to k pokladni a tam ti nablokujú obsah každej nádoby. Zaplatíš a je to. Postup opakuj, ako často potrebuješ.

Nakupovanie v bezobalových odpadoch chceš. A to niekoľkonásobne! Nakúpiš len toľko, koľko potrebuješ, takže už žiadne plytvanie jedlom. Šetríš neuveriteľné množstvo plastového odpadu. A to je fakt dôležité, lebo nie každý obal je recyklovateľný. A tiež podporuješ lokálny biznis a dobrý pocit získaš nielen po jedle, ale aj pri jeho nákupe. Krása.