vratkostupel-logo

PET spôsobov, ako doma ušetriť peniažky aj planétu

Venuješ sa samým serióznym záležitostiam, dôležitým ľuďom a exkluzívnym aktivitám a už nemáš čas sledovať, ako byť eko-friendly? Neboj sa ty nič. Každý mesiac ti prezradím PET jednoduchých spôsobov, ktoré vieš ľahko zahrnúť do každodenného života. A ešte aj trochu kešu ušetríš. Čo nikdy nie je na škodu. Lebo si za ušetrené peniaze môžeš kúpiť kešu. Keď už je taká doba.

Kde začať? U seba doma! Tak buď fresh, čítaj a ušetri, kde vieš.

  1. TRIEĎ ODPAD

V roku 2023 triedenie odpadu nie je žiadna novinka ani trend, je skôr hanba nerobiť to. Triedenie odpadu, ktorým prispeješ k efektívnejšej recyklácii je to najmenej, čo môžeš spraviť pre planétu. Je mnoho spôsobov, ako si u seba doma zriadiť triediaci kútik. Napríklad u nás máme 2 koše a 2 pevnejšie tašky. Jeden väčší kôš je na komunál a ten druhý menší na kompost. Do jednej tašky vhadzujem zmiešaninu plastu a papiera, ktorú triedim pri smetiach a do druhej tašky zbieram moje drahé zálohované fľašky a plechovky.

“Načo triediť a myslieť na recykláciu, veď smeti ako smeti.” Ne-e-e. Zabraňuješ tým emisiám skleníkových plynov a látok, ktoré sa tvoria hlavne pri výrobe nových plastov. Keď budeš správne triediť, budeš mať doma menej komunálneho odpadu. A to znamená menej znečistenia, viac čerstvého vzduchu a čistých riek.

Máš veľké plány o záchrane planéty, ale máš málo miesta? Zvoľ si na triedenie odpadu menšie nádoby. Možno sa budeš musieť častejšie prechádzať ku smetným košom, ale každé kardio sa ráta a nikdy nevieš. Možno pritom stretneš niekoho zaujímavého. Napríklad susedu, ktorej sa nechce chodiť do zálohomatu, a tak ti daruje plné vrece zálohovaných fliaš. Hešteg zarobené!

  1. Plánuj dopredu

Len si tak tipnem. Nakupoval si v povznesenej nálade s predstavou, že budeš variť desaťkrát do týždňa. Samé chrumkavé veci, lebo predsa od zajtra už sa naozaj stravuješ zdravo. Lenže potom v pondelok si bol lenivý variť, v utorok si urobil cestoviny s kečupom, v stredu si objednal pizzu a ku koncu týždňa zistíš, že chladnička je plná vecí, ktoré už nevyzerajú veľmi lákavo. Zjesť sa ti ich nechce, vyhodiť tiež nie. Tak ich necháš ešte pár dní pochillovať – a keď už na sebe majú fľaky alebo dokonca plesňový svetríček, bez výčitiek ich hodíš do koša. Trafil som?

Plytvanie jedlom je ale väčší problém, ako zopár vyhodených šalátov a brokolíc, ktoré nie sú ochotné čakať, kým na ne nazbieraš sily. Vyhodené jedlo by mohlo DVAKRÁT nasýtiť hladujúcich ľudí sveta. Takmer tretina všetkého jedla sa vyhodí – na jednu osobu ročne to vychádza na 127 kg vyhodeného jedla. A to je teda pekná porcia.

Nechceš byť súčasťou problému? Spíš si nákupný zoznam jedál, ktoré plánuješ pripraviť. A potom si ich skutočne uvar. Zvyšky nevyhadzuj, ale odlož do chladničky. Že sa ti nechce jesť viackrát po sebe to isté? Pozvi na večeru kamoša. Takto ti nezhnije polovica nákupu, pomôžeš životnému prostrediu a ešte aj ušetríš.

  1. Aj s malým balkónom narobíš veľký cirkus

Prebuď v sebe záhradníka, nahoď flanelovú košeľu a skús túto jar niečo zasadiť. Nemusíš sa hneď sťahovať na samotu, zbierať dažďovú vodu a behať za kravami kvôli čerstvému hnojivu. Trochu zdravého ovocia, zeleniny či byliniek si môžeš vyňuňkať aj v paneláku v kochlíku. Balkónozahradkárski favoriti sú pažítka, paradajky, paprika, jahody, bazalka a rozmarín.

Rád sa riadim vlastnými radami, a preto som si minulý rok vypestoval svoje papriky. Bolo ich dokopy 5 a boli malililililinké, ale boli moje. Cítil som sa ako hrdý tatko, aj mi slza vyhŕkla.

Tak neváhaj a saď. Stačí ti pár črepníkov, zemina, semiačka, voda a svetlo. O pár týždňov si budeš môcť vychutnať plody tvojho záhradkárčenia. Budú bez pesticídov, zbytočných plastových obalov, uhlíkovej stopy za dopravu rajčín zo Španielska a ešte ti nejaké euráče ostanú na iné radosti.

  1. Sprcha > vaňa

Šetri vodou. Nie, neoslobodím ťa od umývania si rúk. Ale vaňu si naozaj nemusíš napúšťať po uši každý večer. Tento wellness má svoju cenu – zakaždým minieš viac ako 100 litrov vody. No pri 8-minútovej sprche minieš len 60 litrov a ak to zvládneš do 5 minút, minieš len 40 litrov.

Ak si chceš užiť sprchu trochu dlhšie, aby si stihol odspievať celý koncert, môžeš si kúpiť sprchovú ekohlavicu, ktorá zníži prietok vody. Viac hudby za menej peňazí. A to doslova. Minimálne pre tvojich susedov! Sprchy sú navyše hygienickejšie, keďže sa nečvachtáš vo svojom vlastnom vývare. Nesúdim, každý máme to svoje.

Zlomil som ti srdce? Bubliniek a kačičiek sa nemusíš úplne vzdať. Občas si vo vani poriadne porochni. Kľudne aj s minerálnou soľou, sviečkou a detským šampanským. Len to nerob každý večer. Nadmernou spotrebou vody ohrozuješ aj vodné ekosystémy. Ak si dáš sprchu, ušetríš čas, náklady na vodu a aj životné prostredie.

  1. LED vedie svet

Poďme si posvietiť na lampy. Nielen, že je pod nimi najväčšia tma, ale môžu byť aj veľkým žrútom elektriny. Minule sme s tatinom mali akciu Osvieť babku, v rámci ktorej sme jej po nedeľnom obede vymenili všetky staré žiarovky za nové LEDky.

Kráčaj v našich stopách, nabehni do obchodu a tiež môžeš hodinu stáť pred regálom, lebo si nebudeš vedieť vybrať tie najlepšie. Tých LEDiek je toľko! Môžeš si ich zaobstarať vo všetkých farbách a intenzitách. Nemusíš mať doma svetlo ako na štadióne, kde ti po 5 minútach ide vypáliť sietnicu. Vyber si z teplých a studených tónov. A keď si vychytený DJ ako ja a máš doma samé party, daj to na pána a vyber si aj nejaké farebné LEDky.

LED žiarovkám sa poteší aj tvoja peňaženka. Z dlhodobého hľadiska sú lacnejšie, šetrnejšie k mamke Zemi a spotrebujú oveľa menej energie ako retro žiarovky. Vydržia ti približne 50 000 hodín alebo až 10 rokov, čo je 10-krát dlhšie ako klasická žiarovka. Na toto sa oplatí posvietiť si.