vratkostupel-logo

PET spôsobov, ako ušetriť pri kozmetike peniažky aj planétu

Mydli sa a miluj 

Cez leto sa spotím už pri pohľade na schody. Nehovoriac o tom, ako dopadnem, keď ich reálne vyšliapem. Deodorant veľakrát nestačí, takže pod sprchu zavítam častejšie, ako raz za deň. 

Keď vidím tú horu maminých prípravkov, produktov, krémov a ďalších elixírov, chce sa mi plakať. TOĽKO PLASTU. A ani sa nedajú zálohovať – hrôza, des. My, chlapi, to máme o čosi jednoduchšie. Nám stačí jeden sprcháč – ideálne 5v1. S ním si umyjeme vlasy, tvár, telo, bicykel aj psa. Problém však je, že aj po takomto sprchovom géli či šampóne ti vždy zvýši plast. Toto vieš eliminovať tak, že si zaobstaráš klasické mydlo a tuhý šampón. Nie, nemusia to byť tie staré komunistické mydlá, ktoré voňajú ako saponát. Možností a vôní je naozaj veľa. Ak máš na výber, nájdi si také, ktoré sú balené v papierovom obale. Najsamlepšie na nich je, že po vybalení a použití ti nezostane nič. Len papier, ktorý jednoducho zrecykluješ. Toto nazývam mini úspech s mega dopadom.  

Jedna poriadna stačí 

Aj keď je pár hejterov, ktorí si myslia, že fúzy nemám, tak mám! Sú to síce mikrofúzy, ale som na ne makrohrdý. No raz za čas chytím menší amok a oholím si ich. Jednorazové plastové žiletky však nefeelujem. Produkujú extra plast, ktorý v zálohomate neakceptujú. Toľká škoda. Ale nesmútim. Našiel som si niečo ostrejšie, lepšie a ešte aj bio-raw-veganista-eko-friendly. Ide o klasický kovový holiaci strojček, ktorý nájdeš s najväčšou pravdepodobnosťou aj v kúpeľni tvojho deda. Najväčšia frajerina je však to, že si na takýto strojček nemusíš kupovať extra hlavice. Do tohto kovového strojčeka si stačí kúpiť žiletku, odskrutkovať, vložiť, upevniť a holiť sa. Ale bacha! Tieto strojčeky sú veeeľmi ostré. Kúp si radšej takú, ktorá ma označenie “safe shave” a vyhneš sa tak nepekným škrabancom. Budeš krajší aj ty, aj matka Zem. 

Nevyhadzuj, len vyper 

Nikdy nezabudnem na moju dlhokánsku 6 hodinovú výpravu. Cestou som sa stihol 3-krát spotiť a 2-krát vyhladnúť. Kam som to išiel? Do drogérky pre tampóny na oči. Prisahám, že tie predavačky ich premiestňujú každý týždeň, len aby sa mohli pobaviť na zmätených chlapoch, ktorých poslali manželky na podobnú výpravu. Ale my sme chlapi, čiže návod ani navigáciu ne-po-tre-bu-je-me.  

Moje ego však povolilo a o pomoc som nakoniec požiadal. Našiel som ich vo všelijakých veľkostiach a formách. No zaujali ma skôr tie nezaujímavé. Tie klasické nájdeš v priesvitnom plastovom obale a je ich približne 50 kusov. Znovupoužiteľné sú presným opakom. Tých je približne 5 a sú zabalené v papierovom recyklovateľnom obale. Najväčšou výhodou však je, že tieto nemusíš po zašpinení hodiť do koša, ale do pračky. Takto vykročíš z nekonečného kruhu kupovania nových tampónov a ušetríš nejaké lovky. Život je lajf a lajf je menej odpadu.  

Urob si sám 

Minule sme si v škole mohli spraviť beauty day. Bol by som síce radšej keby sme išli kolektívne zálohovať, ale nedbám. Ocitol som sa pod rukami mojich veľmi zaangažovaných spolužiačok, ktoré mi dali na tvár nejaký voňavý kecmec. Duša ma opustila, keď som zazrel, že ten kecmec mi natierajú z majonézovej nádoby. Aj keď viem, že by si knihu nemal súdiť podľa obalu, som si istý, že pri kozmetike toto neplatí. Dievčatá ma hneď ukľudnili, že ide o safe DIY masku z avokáda, banánu a medu. O pár minút nasledovala menšia prezentácia o benefitoch masky, kde som sa dozvedel, že tieto ingrediencie sú vhodné na suchú a podráždenú pleť. Tak mi napadlo, či je viac takýchto fínt. A veru je! Pán Google ponúka nespočetné množstvo receptov na DIY masky, peelingy, zábaly a oleje. Takže ak nabudúce budeš pátrať po dobrom peelingu, prejdi sa do kuchyne ku kávovaru. Pomletú kávu si vlož do fancy-šmency nádobky a tento domáci peeling smelo použi pri ďalšom kúpaní. Môže sa z teba stať (ne)certifikovaný kuchtič kozmetiky aj v pohodlí domova a ako bonus minumalizuješ prebytočné plastové obaly. 

Rozvahou vpred 

Mamka ťa mala naučiť, ako sa chovať k ľudom a ja ťa chcem naučiť, ako sa správať k planéte. Je síce jednoduché ukazovať a obviňovať iných, no v kútiku duše vieš, že treba začať od seba. Čo môžeš spraviť pre matku Zem ty? Buď ohľaduplný a rozvážny. To platí aj pri nakupovaní kozmetiky. Sprav si rešerš a pozisťuj si, ktoré produkty sú eko-friendly. Tie budú väčšinou zabalené v papierových obaloch s minimalistickým dizajnom, no obal nesúď. Pozeraj sa skôr na etickú a environmentálnu stránku značky. Siahni po vegánskych prípravkoch a značkách. Tie chcú zvieratká len hladkať a nie týrať. Extra bodíky získavajú produkty, ktoré majú označenia, ako je cruelty free, vegan, organic, natural a fair trade. Ak sa ti takýto šampón či krém zatúla do nákupného košíka, budeš si môcť potľapkať po pleci a povedať si, že si spravil niečo pre zelenšiu budúcnosť.  

Užívaj, odpočívaj a zálohuj.