vratkostupel-logo

PET spôsobov, ako v škole ušetriť peniaze aj prírodu

Ani neviem, ako rýchlo to prešlo, ale už máme september. Znamená to dve veci: zmena počasia a začiatok školského roka. Niekto sa teší, podaktorí plačú a zvyšok si užíva posledné chvíle leta. Čo však môžeš spraviť každý z nás, je napochodovať do školy s novými eko znalosťami.

Jeden za všetkých, všetci za jedného

Na začiatku školského roka ma čaká menšia výprava do papiernictva. Vždy ma uchvátia tie vysoké regále zošitov, skicárov, kníh a obalov. Či už preferuješ veľké, malé, kockované, linajkové či prázdne, určite si tam nájdeš to svoje. Zaujať by ťa však mohol aj môj favorit, a to megageniálny špirálový zošit. Ide o väčší praktický zošit, ktorý je predelený na niekoľko častí. Takže namiesto 5 rôznych zošitov máš len jeden poriadny. Minimalizuješ tak nákup extra plastových obalov a papiera. Jasá príroda aj tvoja peňaženka.

Voňavé či naplniteľné?

V papiernictve ťa neminie ani úsek pier. Tých je tam hádam viac ako zošitov. Predtým som bol presne ten spolužiak, ktorý mal pier na rozdávanie – voňavé, farebné, tenké alebo hrubé. Teraz mi už ako správnemu eko-influencerovi stačí jedno poriadne pero s vymeniteľnou náplňou. Je to oveľa jednoduchšie, šetrnejšie a na konci školského roka nemám hromadu vypísaných plastových pier. Ako bonus si to beriem za svoju povinnosť naladiť aj svojich spolužiakov na tento trend. Koniec koncov, aké by bolo krásne, keby sme vedeli s týmto malým gestom znížiť hemženie plastu?

Online neznie tak zle

Minulý školský rok ma veľmi milo prekvapila pani učiteľka, keď nás pri zadaní povinného čítania poslala do knižnice a dodala, že ak niekomu neujde knižka, tak nám posunie link na PDF verziu. Počuješ správne, toto sú slová udržateľnosti! Sama nám povedala, aby si knižku kúpil len ten, kto má o ňu naozaj záujem. A má pravdu! Ďalší pracholapač naozaj nepotrebujem. 

Tí, ktorí sa neradi pozerajú do obrazovky navštívili knižnicu a zvyšok si ju stiahol do notebooku, tabletu či mobilu. Tento prístup je šetrnejší k životnému prostrediu, pretože nespotrebuje na výrobu papier a na dopravu palivo. Easy, peasy, paper freezy. 

 

Pešibus 

Odkedy mám hodinky, ktoré zaznamenávajú moje kroky, hecuje ma to kráčať viac. Hlavne vtedy, keď mi tá malá obrazovka napíše pasívne-agresívnu správu typu: „Sedíte pridlho. Je čas hýbať sa!”. Tak som si povedal, že si zvýšim svoje kroky, a to vo forme prechádzky do a zo školy.

Prechádzka ti prirodzene zvýši energiu, čiže na ceste do školy či práce sa s rannou ospalosťou môžeš rovno rozlúčiť. Okrem toho, že ušetríš rodičom na palive, prispievaš aj k znižovaniu emisií skleníkových plynov. Navyše, ak sa ti nebude chcieť chodiť pešky, vždy môžeš trošku cheatovať a nasadnúť na autobus. Čo je stále lepšia alternatíva ako individuálne cestovanie.

Vosk nad zlato

Mal by si vidieť, čo za plastovú horu odpadkov vznikne počas veľkej prestávky. Trhá mi to nielen oči, ale aj moje zálohovacie srdiečko. Rožky v alobale, chlebíky v servítkach a všetko zabalené v plastových sáčkoch. Nájde sa však jedna spolužiačka, ktorá si desiatu donesie v dózičke. Chválim ťa, nech sa darí. A potom som tu ja. Moju desiatu si balím do voskových znovupoužiteľných obalov. Keď desiatu dojem, obal vytrasiem, zložím a zoberiem domov. Ak je špinavý alebo sa mi o ňu obrie paštéta, obal umyjem pod tečúcou vodou. Týmto eliminujem potrebu plastových vreciek a alobalov, ktoré sú len zbytočným odpadom a ušetrím na tom aj nejaké drobné.