vratkostupel-logo

Menej požiarov, viac komunitných chladničiek a umelá inteligencia, ktorá pomáha

FRESH 👍

1. Stromové hodinky 

Umelá inteligencia stále napreduje. Vďaka nej vieš naprogramovať appku, vypočítať komplexné matematické úlohy alebo napísať esej. Väčším flexom je však ľudská snaha pomôcť nielen sebe, ale aj prírode. Predstav si, že by strom mal hodinky, ktoré o ňom zaznamenávajú všetky údaje. Síce by ti neukazoval jeho tep a počet krokov za deň, ale niečo dôležitejšie. Značka ePlant vytvorila AI monitor, ktorý zaznamenáva teplotu, vlhkosť ovzdušia a pôdy, rýchlosť akou strom rastie a obsah vody v listoch. Vďaka týmto infoškám vieme predvídať pravdepodobnosť požiarov a zakročiť, kým nie je neskoro.  

Detaily nájdeš tu. 

2. Oceány sa majú na čo tešiť 

Viac ako 70 % našej planéty tvorí voda. Možno aj vďaka tomu si myslíme, že naše oceány a moria zvládnu kadečo. Nejaký únik ropy sem, vypustenie toxických látok tam – veď sa to stratí. Je pravda, že planéta znesie veľa, ale neznesie všetko. A keď si to uvedomuje aj 13-ročný influencer, tak si to musia uvedomiť aj iní ľudkovia. Preto som nesmierne rád, že 193 členských štátov OSN súhlasilo s prijatím novej zmluvy o ochrane medzinárodných vôd. Zmluva má chrániť naše moria a oceány pred nadmerným rybolovom, znečistením a inými škodlivými činnosťami. Matka Zem však ocení, činy nie prázdne slová. Preto je potrebné skutočné presadzovanie opatrení – inak ich budú jednotlivci, korporácie a národné štáty ignorovať.  

Tu zistíš viac. 

3. Komunitné chladničky nás zachránia 

Poznáš to. Ráno sa zobudíš a zistíš, že nemáš doma žiadne pečivo. Pomaličky sa oblečieš a nasmeruješ do obchodu, len aby si zistil, že je sviatok. Čo teraz? Keby si bol v Ženeve, stačilo by sa ti prejsť ku komunitným chladničkám. Nájdeš tam ovocie, zeleninu, pečivo, konzervy a mnoho iných nevyužitých potravín, ktoré darovali pekárne a reštaurácie. Ide o úsilie komunít vo Švajčiarsku a iných európskych krajinách prispieť k ochrane životného prostredia a zároveň pomôcť znížiť plytvanie potravinami. Prečítaj si viac o Ženevských chladničkách. 

 

TRASH 👎

1. Maui v plameňoch 

Keď si si na začiatku tohto roka vyhľadal miesto Maui, zobrazili sa ti prenádherné fotky Havajského ostrova. Tí, ktorí toto miesto navštívili naživo tvrdia, že realita je ešte krajšia. V auguste sa však situácia rapídne zmenila, keď si požiare spravili výlet aj  do tohto rozprávkového raja a zasiahli vyše 8,7 km2 územia. Podľa odborníkov požiare vznikli kvôli silným vetrom a suchému počasiu. Najničivejší z nich zdevastoval mesto Lahaina na západnom pobreží ostrova. Tieto požiare sú označované za najničivejšie v USA za posledných sto rokov a mne už nezostáva nič iné, ako zapriať havajským felákom veľa šťastia a dažďa. 

O škodách a nepriaznivých podmienkach si prečítaš viac tu. 

 2. Balená voda či voda z vodovodu? 

Som veľkým zástancom minerálok a nie len kvôli tomu, že sa dajú zálohovať! Obsahujú veľa dôležitých minerálnych látok, ktoré podporujú zdravie kostí a trávenie. Ak minerálky neobľubuješ, stále je lepšie piť vodu z vodovodu ako sladké črevolepy. I keď v Spojených štátoch je to momentálne dilemou. Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) zistila, že pitná voda v Pensylvánii, ale aj Kalifornií nie je tak úplne pitná. Pri testoch zistili, že obsahuje toxické “večné” chemikálie. Tie patria do skupiny odolných zlúčenín, ktoré sa používajú v komerčných produktoch a podľa výskumu môžu spôsobovať rakovinu, imunodeficienciu a reprodukčné poškodenia. Škoda, že sa v Amerike ešte nezálohuje, určite by ich táto situácia motivovala ešte viac nakupovať PET fľaše a plechovky. 

Chceš vedieť viac? Klikaj na tento článok. 

3. Antibiotikám sa nedarí tak, ako kedysi 

Určite poznáš ten pocit, keď ťa choroba zdolá. Nevieš sa poriadne nadýchnuť, horíš, no zároveň sa trasieš a zvažuješ, či si privolať kňaza alebo nie. V tomto prípade ocením, keď mi lekárka predpíše niečo, čo naozaj zaberie, a to sú zväčša antibiotiká. No ak máš soplík a bolí ťa hlava, nasadiť antibiotiká je trošku melodramatické. Veľakrát stačí oddych, doplniť vitamíny a vypiť hektolitre zázvorového čaju. Lekári ich však veľmi radi predpisujú a podľa výskumu patrí ich zneužívanie a nadmerné používanie medzi hlavnú príčinu rezistencie na antibiotiká. Čím viac ich papáš, tým máš menej protilátok a choroba ľahšie zvíťazí. Aby toho nebolo málo, nová analýza ukazuje, že ďalším faktorom môže byť aj znečistenie ovzdušia spôsobené spaľovaním fosílnych palív, cigaretovým dymom a lesnými požiarmi. Do roku 2050 by sa rezistencia na antibiotiká mohla zvýšiť o 17 percent, ak sa nezmenia opatrenia týkajúce sa znečistenia ovzdušia.  

Zisti viac o rezistencii na atibiotiká.