Eko novinkám zdar! Prinášam ti tohtomesačné najzaujímavejšie správy.
FRESH 👍
-
Stromom patrí les
V chémii nie som síce taký pán ako v hustlovaní s plastovými fľašami, ale jedno viem. Oxid uhličitý ľudstvu šliape na krk. Vytvárame ho spaľovaním fosílnych palív, ťažbou prírodných zdrojov, chovaním zvierat, dopravou a výrobou prakticky hocičoho. Strašidelné však je, že sa za posledných 200 rokov jeho obsah v atmosfére zvýšil o 50 %. Aj preto sa planéta prehrieva a bojujeme s klimatickými zmenami.
Dobrá správa je, že stromy nám v tejto bezútešnej situácii podávajú pomocnú halúzku. Najväčšie mašiny na absorbovanie oxidu uhličitého sú tie staré a košaté. Robia to efektívnejšie ako akákoľvek technológia, ktorú sa už desaťročia snažia vymyslieť múdre hlavy v laboratóriách. Navyše dokážu zabrániť lesným požiarom. To je prekvapujúce, že? Hlavne, keď si uvedomíš, že lesné požiare sú, ehm, hlavne horiace stromy. Tajomstvo je v tom, že svojimi korunami spomaľujú vietor a zabraňujú šírení iskier.
Čo to znamená? Stromy sú fakt kamoši, že nám takto pomáhajú a vôbec sa tým nechvastajú. Skromne a trpezlivo nám dávajú príjemný tieň aj príležitosť vidieť veveričky. Navyše sú 5-hviezdičkovým hotelom pre vtáky aj hmyz. Zaslúžia si za to nekonečnú vďaku a ak to tak cítiš, aj objatie. Tiež to znamená, že stromy treba chrániť, ako len vieme. Odlesňovanie je aj u nás veľký problém, na ktorý doplatíme nielen my.
Ak si taký stromový entuziasta ako ja, prečítaj si podrobnejšie infošky o tejto téme v tomto článku.
-
Záhradkár v utajení
Ak sa niekedy ocitneš v africkom pralese a uvidíš slona, potras mu chobotom za pomoc pri záchrane prírody. Je to totiž fenomenálny záhradkár a klimatický aktivista! Síce neodoberá žiadny záhradkársky časopis, ale svojím stravovaním, dlhými špacírkami a zanechávaním nevábne voniacich kôpok rozširuje semienka, z ktorých rastú nové stromy. A ak nečítaš články od polovice, už vieš, že stromy nám pomáhajú skrotiť oxid uhličitý. Odhaduje sa, že ak by slony zmizli, o čo sa systematicky snažia pytliaci, jeho absorpcia by sa znížila o 6 až 9 %! Bolo by výhodnejšie, ak by radšej zmizli tí pytliaci. Určite za celý život nezasadili ani jeden kríček. Mnohonásobná hanba na ich hlavu a vivat slony!
O slonoch a ich aktivistickej misii sa viac dozvieš tu.
-
Atmosféra si pomáha sama
Naša planéta ma nikdy neprestane prekvapovať. A teba bude tiež. Už si počul o samočistiacich schopnostiach atmosféry? Nie, nečistí ju žiadny Samo. Robí to sama! Že to chceš aj ty, aby si sa nemusel tak často sprchovať? Atmosféra to robí vytváraním molekuly hydroxid (OH), čo asi doma neskúšaj. Dokonca na to nepotrebuje kovy ako katalyzátory, ani slnečné svetlo, ako to predtým vedci predpokladali. Stačí kvapka vody. Tento objav ovplyvní spôsob, ako výskumníci budujú počítačové modely, ktoré predpovedajú znečistenie ovzdušia. Veľmi fandím každému, kto sa rýpe v komplikovaných veciach a robí takéto objavy. Znie to veľmi vyčerpávajúco. Ja mám dosť aj po jednej úlohe z chémie. A to si ju píšem cez prestávku!
Ak ťa zaujímajú podrobnejšie fakty o tomto vedeckom objave, prečítaj si zvyšok článku na tejto stránke.
TRASH 👎
-
Ropovo čierne správy
Spoločnosť ConocoPhillips má už nejaký čas zakvačené paprče do Aljašky, kde ťažia ropu. Ich nový projekt Willow však dostal viac hejtu ako ananás na pizzi. Jeho názov je naozaj symbolický, keďže rovnako ako pri bútľavej vŕbe, aj tu môžeme iba smútiť. Je to projekt ťaženia ropy na severnej strane Aljašky v National Petroleum Reserve, ktorú vlastní vláda. A nie, nejde o nejaké okrajové jemné cucanie. Odhaduje sa, že sa pri tejto ťažbe vyprodukuje 9,2 milióna ton CO2 ročne. Iba pre predstavu, to je rovnaký objem, ako keby na cestách zrazu pribudli 2 milióny áut. Takže ak ti bolo minulé leta teplo, priprav sa na horúce chvíle.
Ale svetu to nie je jedno. Za posledné týždne bol TikTok zamorený online aktivizmom proti Willow. Ľudia zaslali viac ako miliónov listov Bidenovej administratíve a nechali 2,8 miliónov podpisov pod petíciou Charge.org. Aj keď je to na opačnej strane sveta, tento projekt ohrozuje každého jedného z nás. Tu môžeš podpísať petíciu aj ty.
O detailoch tohto projektu sa dozvieš v tomto článku.
-
Éra ničenia oceánov pokračuje
OSN malo možnosť ekologicky si dupnúť a zaraziť hlbokomorské ťažby. Škoda, že ju nevyužilo. Debatovali o tom dva týždne. A výsledok? Spoločnosti môžu od júla tohto roku podávať žiadosti na ťažbu kobaltu, medi, niklu a mangánu. Je to hlboké sklamanie. Približne tak hlboké, ako tá ťažba. A tá bude prebiehať až 6 km pod hladinou! Doslova na dne sú z ťažby aj ochranári. Tí totiž hovoria, že ohrozuje veľryby aj krehký morský ekosystém, môže narušiť potravové reťazce a uvoľniť toxické látky do vody. Ak chceš situáciu o kvapku zlepšiť, podpíš petíciu.
Ak ťa zaujala téma hlbokomorskej ťažby a jej dopadu, celý článok si môžeš prečítať na tejto stránke.
-
Cyklón Freddy
Nenechaj sa zmiasť menom, Freddy nie je tvoj kamoš z Ameriky, ale tropická búrka, ktorá po sebe zanechala 600 obetí. Freddy svojou návštevou najprv vydesil Madagaskar a potom Mozambik, no najviac sa rozdivočil v krajine Malawi. Dokonca aj vstúpil do histórie. Išlo o najdlhšie trvajúcu a najsmrteľnejšiu búrku na africkom kontinente. Najhoršie na tom je, že nie je náhoda, že sa stále častejšie dejú takéto katastrofy. Cyklón je vír v atmosfére, ktorý vzniká pri teplotných a tlakových rozdieloch vzduchu. Klimatické zmeny však ovplyvňujú podmienky v atmosfére. Oceán sa zohrieva, teplota vodnej pary sa zvyšuje a voilà, máme vyššiu pravdepodobnosť cyklónov. Pravdepodobne sme aj v tomto prípade nedobrovoľní spolupáchatelia.
O ničivej tropickej búrke sa dočítaš v tomto článku.