vratkostupel-logo

Evolúcia plastu a prečo je zálohovanie spása

Možno sa stále pýtaš, prečo vlastne treba zálohovať. Je to pomerne jednoduché – topíme sa v plaste. Obklopuje nás na každom kroku, od obalov potravín, cez hračky, nábytok, oblečenie, až po stavebné materiály. Dnes ti prezradím, ako sme sa sem dostali a prečo je práve zálohovanie malým svetielkom na konci tohto plastového tunela.  

Výroba a spotreba plastu 

Plast sa začal vyrábať v prvej polovici 20. storočia, aby si ľudia zjednodušili každodenný život. Plastovým výmyselníkom bol belgický chemik a šikovný obchodník Leo Baekeland, ktorý ako prvý vymyslel plne syntetický plast. Má super vlastnosti, ako je flexibilita, odolnosť a relatívne nízka cena výroby. Ešte predtým, ako by si začal hejtovať tohto pána, ber na vedomie, že vtedy ešte nevedel, v akých kvantách sa plast začne vyrábať a používať. Ale my to už vieme. 

V Amerike sa vyhodí v priemere 60 miliónov plastových fliaš denne. Áno, čítaš správne. Denne! Tento plast v lepšom prípade skončí v spaľovni alebo na skládke a v horšom sa plaví po riekach. Ak toto tsunami plastu nič alebo nikto nezastaví, skončí v moriach a oceánoch. Takže problémom ani nie je využitie plastu, ale skôr spôsob, akým sa ho zbavujeme resp. nezbavujeme. Pretože nechať odplávať tony plastu do oceánov nemôžeme predsa pokladať za riešenie. A určite so mnou súhlasia aj korytnačky.  

Zálohovanie ako spása 

V Európe sa nám darí o čosi lepšie. Našťastie čoraz viac a viac krajín zakazuje výrobu plastov a prechádzajú na papierové a iné alternatívy. Preto máš asi aj nervy, keď sa ti vo fajnovej limoške roztopí papierová slamka. Ale aspoň máš o trošíčku čistejšie svedomie. V prípade balených vôd, energeťákov, sladkých nápojov a džúsov je náhrada plastových obalov za papierové veľmi nepraktická a finančne náročná záležitosť. Preto Slovensko zálohuje.  

Toto sú hlavné benefity zálohovania 

  • Znižuješ voľne pohodený odpad v prírode 
  • Minimalizuješ výrobu nových plastov 
  • Podporuješ ekologické zmýšľanie 
  • Ak nájdeš na ulici pohodenú PET fľašu so symbolom Z, môžeš ju zobrať do zálohomatu a zarobiť si bubáky navyše

Snáď nikoho neprekvapí, keď poviem, že zálohovanie je cesta. Znižujem výrobu nového plastu a podporujem využitie tých, ktoré už existujú. Najlepšie na tom je, že to môžeš robiť aj ty. Stačí si kúpiť pitíčko v zálohovateľnom obale  doniesť ho naspäť do zálohomatu. Tak sa nehanbi, daj si niečo fresh a záloh si vypýtaj na týchto odberných miestach. 

Chceš byť ešte viac eko-friendly, ale netušíš ako? Prečítaj si mojich PET spôsobov, ako pri nakupovaní ušetriť peniažky aj planétu