vratkostupel-logo

PET + 1 spôsobov, ako si užiť štedré a šetrné Vianoce

Vianoce sú za rohom, no namiesto toho, aby sme sa tešili z pokoja, voľna a rodiny sme uponáhľaní a v strese. Nepodľahni davovému šialenstvu a sprav to tento rok inak. 

1. Upratuj šetrnejšie 

V decembri upratujeme, ako keby každému príde inšpekcia, aby zhodnotila čistotu. Zistil som, že mamu viem obdarovať ešte pred štedrým večerom, a to tvárením sa, že taká inšpekcia naozaj príde. Zaangažoval som seba aj otca a porozdeľoval nám úlohy. Takto nám to trvalo o polovicu menej. Najlepšie je, že sme to zvládli bez prebytočnej chémie a využili ocot, jedlú sódu a citrón. Ako? Prečítaj si v článku, ako pri ekologickom upratovaní ušetriť peniažky aj planétu. 

2. Do potravín s chladnou hlavou 

Obchody sa zatvoria na 2 dni, no nákupný vozík máš nabombardovaný, ako keby prichádza apokalypsa. Potrebuješ toho naozaj tak veľa alebo nakupuješ len, aby bolo? Sprav si nákupný zoznam a nekupuj toho zbytočne habadej. V rodine sa dohodnite, kto čo uvarí, napečie a zvážte, či toho treba naozaj tak veľa, nech zbytočne nekŕmite aj smetné koše. Ušetríš tak nejaké peniažky a vyhneš sa zbytočnému plytvaniu jedla. 

3. Pri balení šetri papierom 

Prvá boliestka prichádza hneď na začiatku balenia. Do klubu šikovných ručičiek veru nepatrím a pri tejto misii vyzerám, ako keby hrám Twister. Prst sem, ruka tam, lepiaca páska všade a nožnice stratené. Nefeelujem.  

Druhá boliestka príde, keď sa pri rozbaľovaní darčekov papier len tak roztrhne a vyhodí do koša. Pýtam sa, načo som sa s tým babral? Na záchranu prichádza mama s jej zručnosťou a starými novinami. Darček zabalí za pár sekúnd a balenie má vintage nádych. Ak opletačky s balením nepripadajú do úvahy, prehľadaj si skrine a nájdi darčekové tašky. Takto nemusíš kupovať baliaci papier, využiješ, čo máš doma a ušetríš nejaké bubáky. 

4. Darčeky nemusíš iba kupovať 

Aj keď sa v niektorých rodinách pretekajú o to, kto kúpi najväčší a najdrahší darček, u nás toto neobstojí. Štupľovské Vianoce berieme za menší test, či sme boli za uplynulý rok dostatočne všímaví. Mama spomínala, že si chce zahrať novú spoločenskú hru, tak sme ju išli s otcom vybrať. Dedovi sa vyderavili rukavice, babka mu uštrikovala nové s jeho menom. Easy peasy. Ide o maličkosti, ktoré stoja viac pozornosti ako peňazí, no potešia o to viac. A hlavne kupuješ to, čo si človek váži a potrebuje, nie nejaké honosné zbytočnosti.  

5. Daruj čas alebo pomoc 

Poobzeraj sa a pomôž tým, ktorí Vianoce nevedia stráviť v teplúčku s famóznou večerou. Ak sa ti doma povaľujú zálohové fľaše či plechovky, zober ich do zálohomatu a peniažky daruj. K tomu zabaľ nejaké trvanlivé potraviny či prebytočné deky a zober ich do ubytovne pre ľudí bez domova. Mysli aj na štvornohých priateľov a zavítaj do útulku s balením granúl či konzerv. Aj to najmenej vie spraviť veľa. 

6. Bilancuj 

Zaspomínaj si, čo sa ti tento rok podarilo a spíš si, čo by si zlepšil ten budúci – nech sa zelení nielen prírode, ale aj tvojmu telu. Ja napríklad s radosťou spomínam na rok so zálohovaním, kde sa nám podarilo vyzbierať 950 miliónov fliaš a plechoviek, ktorými by si vedel naplniť približne 135 olympijských bazénov. Návratnosť za tento rok stúpla na 93 % a PETky vieš vrátiť už na 3250 odberných miestach. 

More Reading

Post navigation