vratkostupel-logo

PET spôsobov, ako pri odpade ušetriť peniaze a prírodu

1. Kompostuj

Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako vieš znížiť množstvo odpadu, je kompostovanie. Stačí, ak si doma nájdeš nejakú nádobu alebo smetný kôš, v obchode si kúpiš špeci kompostovateľné vrecká a môžeš sa do toho rovno aj pustiť. Tým, že doma kompostuješ odpad z ovocia, zeleniny, lístia a iných biologicky rozložiteľných materiálov, znižuješ množstvo odpadu, ktorý končí na skládkach. Potešia sa aj záhradkári, pretože tento kompost môžu využiť aj ako hnojivo pre záhradu. Šetríš planétu, peniažky aj cestu do záhradníctva. Win-win.

 

2. Trieď a zálohuj

Každý by mal poznať základné farby triediacich smetných košov a vedieť, čo kam presne patrí. NE-KOM-PRO-MIS-NE. Je síce jednoduchšie všetko hodiť do komunálu, ale to teda vôbec nefeelujem. Ja som si doma zorganizoval 3 sekcie – komunál, bioodpad a mix na papier, plast a sklo. Malé gesto pre človeka, veľký krok pre planétu.

Snáď ťa neprekvapí, ak sa zmienim aj o zálohovaní PET fliaš a plechoviek. Na tie mám zvlášť pripravenú tašku, ktorú si spokojne odnesiem na konci týždňa do najbližšieho zálohomatu a vyzbieram si bubáky. Triedením a zálohovaním prispievaš k zníženiu výroby nových materiálov. Tak to neber na ľahkú váhu a šup do toho.


3. Obmedz jednorazové plasty

Tieto plasty sú jedno veľké no-go. Stačí, keď sa zamyslíš nad tým, kde všade plast je a kde ho využívaš. Hneď aj zistíš, že je toho fakt mega. Čo s tým? Rozmýšľaj predtým než konáš. Na ceste do obchodu si skontroluj, či máš mobil, peňaženku, kľúče a tašku. Ovocie a zeleninu si naber do krabice alebo do vrecka na zeleninu, aby si sa vyhol aj malým plastovým vreckám. Ony síce vyzerajú nevinne, no v skutočnosti predstavujú veľké ohrozenie pre životné prostredie. Spýtaj sa korytnačiek.

 

4. Zvoľ si recyklovateľný obal

Ide ma šľak trafiť, keď vidím, že sa dá kúpiť nakrájaný ananás v plastovom obale a ešte na drzovku k nemu prilepia aj plastovú vidličku. Bizár! Ten ananás má prírodný obal – tzv. šupku. Rozumiem, že ide o pohodlie a marketing, ale čo je veľa, to je málo. Kto by predsa nechcel mať dopredu nakrájaný ananás alebo granátové jablko? Nemusíš sa s tým babrať, je to studené a ešte aj v travel-size veľkosti. Nenechaj sa však obalamutiť! Tieto produkty sú zväčša aj omnoho drahšie a anti-eko. Zvoľ si radšej obal matky prírody a keď je niečo zabalené, dbaj na to, aby išlo o udržateľný materiál. Poteší sa planéta aj peňaženka.

5. Nehanbi sa a daruj

Babka ma minulé leto obdarovala božími darmi, inak povedané kompótmi. A tým myslím hektolitre kompótov. Medzi nimi sa našlo aj 5 fliaš mandarínkového, za ktoré by som ľuďom rozdával pokuty. Stáli nám na regáli pól roka, až kým som sa nerozhodol darovať ich do zbierky pod naším panelákom. Na ďalší deň tam už neboli. A aj keď mandarínkový kompót z duše nenávidím, niekto si na ňom s radosťou pochutil. Mne to ušetrilo miesto v špajzi a niekomu zas peniažky. Takže neskladuj, zdvihni sa a daruj.