Prinášam ti tohtomesačné najzaujímavejšie správy z eko sveta.
FRESH 👍
1. Ekológii fúka vietor do plachiet
Briti vedia dobre vyrábať tri veci. Keksíky, suchý humor a veternú energiu. Pri návšteve Veľkej Británie môžeš vidieť viac ako 11 500 futuristických vysokánskych vrtúľ ako z Dona Quijota (pozdravujem pani učiteľku slovenčiny, vidíte, že som sa učil!). Nie sú tam ako kulisy sci-fi filmu. Vyrábajú ekoelektrinu! V Spojenom kráľovstve tento rok po prvýkrát vyrobili veterné turbíny viac elektriny ako plyn. Navyše sa v apríli vyrobilo aj rekordné množstvo solárnej energie. A to tam skoro stále prší! Je to veľký flex aj pre prírodu, keďže takáto výroba energie neprodukuje uhlíkové emisie. Do roku 2035 má Spojené kráľovstvo veľké plány. Všetka ich elektrina by mala mať nulové emisie! A to nám dodáva pozitívnu energiu.
Prečítaj si viac o úspechu veterných turbín.
2. Terapeutická zelená
Komu sa nelení a zelení, ten má nižší tlak, menej stresu a lepšiu náladu. A to nehovorím o peniazoch! Zelená farba robí telu aj duši veľmi dobre a je to overené aj ozajstnými vedcami v plášťoch. Preto ma nesmierne potešilo, že sa odlesňovanie v exotickej brazílskej Amazónii znížilo o 40 % v porovnaní s rokom 2022. Vysádzať stromy môžeš aj spoza počítača. Stačí si nainštalovať prehliadač Ecosia a každým vyhľadávaním prispievaš k zelenšej planéte.
O tom, ako sa Amazónii darí si prečítaš tu.
3. Šťavnaté trblietanie
Trblietky sú super. Super zábavné. A super otravné! Pred rokom som schytal do tváre asi tri hrste oslavných trblietok. Fotky boli pekné, aj srdiečka som od internetov vyzbieral. Ale tieto malé trblietajúce sa potvory s tebou zostanú navždy. Nedá sa ich zbaviť a dodnes ich randomne nachádzam po celom byte. Hlavne ale obsahujú mikroplasty. A to nechceme ani my, ani príroda. Život bez trblietok by však bol skutočne tragický. Vedia to aj vedci z Cambridgu, a preto vymysleli udržateľnú trblietavú alternatívu z ovocia. Tieto biologicky odbúrateľné trblietky sú navyše vegánske! Rovnaký tím už vymyslel farebné materiály vyrobené z dreva. Zelenšia budúcnosť je pestrofarebná.
Chceš vedieť viac? Klikaj na tento článok.
TRASH 👎
1. Obaňuješ!
Za lóve si šťastie nekúpiš. A už vonkoncom si za nekúpime ďalšiu Zem. Tak prečo sa správame, ako keby na nás niekde čakala? Vieme, že uhoľné bane sú veľká špinavá zloba a mnohé krajiny ich postupne zatvárajú. A čo spraví austrálska vláda? Schváli otvorenie novej bane. Vedci opakovane hovoria nielen firmám a továrňam, ale aj celému ľudstvu o tom, že čas nám tiká. Klimatická zmena je až nepríjemne reálna. Stojí a bude nás stáť veľa. Akékoľvek nové projekty na fosílne palivá sú smutným krokom dozadu.
Pozri si viac o austrálskej uhoľnej bani.
2. Oblačno, miestami požiare
Kanada je známa zdvorilými ľuďmi, javorovým sirupom a krásnymi lesmi. A bohužiaľ, práve kvôli nim sa občas preslávia aj požiarmi. Tie tento rok oheň zničil 4,7 milióna hektárov pôdy a už teraz zhorelo viac územia ako za posledných 20 rokov. Horúco je aj atmosfére, ktorú ohrievajú emisie skleníkových plynov. Vďaka požiarom počas mája dosiahli 54,8 milióna ton.
Vedci odhadujú, že dôvodom požiarov bolo nepriaznivé počasie a blesky v strednej a západnej časti Kanady. Keďže nejde o malú vatričku, ale o masívny šíriaci sa oheň, práca hasičov je extrémne ťažká. Držím všetkým palce. Je to veľká tragédia nielen pre veveričky.
Tu si môžeš prečítať viac o Kanadských požiaroch.
3. Rastú, ako z vody
Na veľkosti záleží. Minimálne na veľkosti desiaty určite. Sú však veci, ktoré by nemali rásť. Napríklad pavúky či mravce. Čím menšie, tým lepšie. Pre ľudstvo mám ale zlú správu. Zistilo sa, že globálne otepľovanie mení veľkosť živočíchov. Napríklad ryby v znečistených alebo zohriatych vodách narastú skôr, než dovŕšia dospelý vek. Rastú a rastú a rýchlejšie aj zomierajú. Dnes sú to ryby. Ale čo keď sa mi raz do lýtka zakusne polmetrový kliešť? Zachráňme, čo môžme.
Zisti viac o nežiadúcich efektoch globálneho otepľovania.